Pavlína Filipovská

Pavlína Filipovská – životopis

Narodila se v Praze. Je dcerou známého herce Františka Filipovského. V roce 1959 nastoupila do právě založeného divadla SEMAFOR a zde hrála už v první semaforské hudební komedii Člověk z půdy. Tady také poprvé na jevišti zazněla v jejím podání dodnes slavná píseň Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého Včera neděle byla. Asi po pěti sezonách přešla do divadla APOLLO Jiřího Štaidla. Hrála v řadě filmů. Např. Procesí k panence (1961), Konkurs (1963), Kdyby tisíc klarinetů (1964), Ta naše písnička česká (1967) aj. Natočila desítky písní pro rozhlas, televizi, film, i gramofonové desky. Písnička Včera neděle dlouhá léta vévodila žebříčku nejprodávanějších gramofonových desek. Koncem šedesátých let přijala angažmá v divadle ROKOKO.
Její spolupráce s televizí se datuje od roku 1958. Tam nejprve uváděla pořady pro děti a mládež, později začala vystupovat také v mnoha oblíbených pořadech pro dospělé publikum. Kupříkladu: Babiččina krabička, Kabarety U Zvonečku, Kabarety U dobré pohody, Námluvy komtesy Gladioly (opereta) aj. Moderovala publicistický a zároveň zábavný cyklus Dostaveníček – nejprve pražských a potom po vlastech českých.
V posledních letech vystupuje se svým programem na domácích pódiích, ale zajíždí i za krajany do zahraničí, např. do Rakouska, Francie, Německa. Pro Český rozhlas připravuje a vysílá své pravidelné pořady, věnované lidové a dechové hudbě, autorsky připravuje a moderuje Dobrá jitra na stanici ČR2.
Je vdaná, žije v Praze, má dvě dcery Pavlínu a Johanu.

Pavel Skalický
Praha, duben 2017
AutorizovánoDivadelní hry, ve kterých Pavlína Filipovská účinkovala: